×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

» سلامت » آشنایی با خواص سویا و ارزش غذایی آن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ - ۱۷:۳۲

 کد خبر: 397707
 4 بازدید

آشنایی با خواص سویا و ارزش غذایی آن

سویا از حبوبات بسیار پرخاصیت و سودمند بوده و به علت داشتن پروتئین و مواد مغذی در تغذیه انـسان بکـار میرود. از سویا فراوردههای جانبی بسیاری نظیر شیر سویا، شیر خشک سویا، پنیر سویا، جوانه سویا، سس سویا و پروتئین گیاهی سویا تهیه میشود که هریک از ارزش غذایی بالا و خواص درمانی بیشماری برخوردار میباشند. جالب است بدانید سویا گذشته از این که غذای کاملی، سرشار از پروتئینها محسوب میشود، هیچ نوع کلسترول مضر و چربی نداشته و جـزء ترکیبات اشباع نشده به شمار میرود از این رو مصرف آن در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بسیار موثر است. در ادامه این مطلب خواص سویا که از نظر علمی ثابت شدهاند، گردآوری شده است.


گیاه شناسی سویا

سویا گیاهی است یکساله دارای ساقه پرشاخه، برگهای آن به شکل بیضی، نوک تیز و سبز رنگ میباشـد. میـوه سویا، شـبیه دانه لوبیا است که در هر غلاف آن سه تا پنج دانه جدا از یکدیگر وجود دارد. رنگ دانه سویا بر حسب انواع مختلف متفـاوت است و به رنگهای زرد، سفید، سیاه، خاکستری و خالدار دیده میشود. اندازه دانههای سویا به بزرگی یک نخود بوده، کمی مسطح و تقریبا گرد است.

خواص سویا، عکس سویا

انواع سویا

سویا بر اساس رنگ آن انواع مختلف داشته، در حـدود ۳۵۰۰ نوع مختلف دارد که هر کدام آب و هوای مخصوصی را برای رشد میخواهد. علاوه بر مشابهت در برخی خواص درمانی هر نوع آن نیز، خواص مختص به خود را نیز دارد. دانههای سیاه سویا بیشتر در طب گیاهی مصرف دارند، در صورتیکه از دانههای زرد رنگ آن بیشتر برای روغنگیری و مصرف خوراکی استفاده میکنند.


خواص سویا (طبیعت و خواص درمانی)

در طب سنتی طبع لوبیای سویا را مشابه با خواص لوبیا دانسته، بنابراین طبع آن معتدل و بوداده آن کمی گرم است. برخی از مهمترین خواص سویا عبارتند از:

  • مصرف سویا به دلیل میزان کلسترول کم برای بیمارن مبتلا به ناراحتیهای قلبی بسیار مفید بوده، خطر بروز سکته را کاهش میدهد.
  • آنتی اکسیدانهای موجود در سویا همانطور که در مورد خواص شیر سویا ذکر شد، باعث محافظت بدن در برابر سرطانها شده، سویا می‌تواند خطر سرطان سینه، پروستات و روده بزرگ و بیماری کولون روده را کاهش دهد. به طور کلی سلامت روده بزرگ؛ تنظیم تخلیه و دفع مواد زائداز مهمترین خواص سویا است.
  • از خواص سویا برای زنان کاهش علائم یائسگی نظیر گرگرفتگی است. همچنین برخی تحقیقات بیانگر تاثیر مصرف فرآورده های سویا بر کاهش دردهای دوره‌ای پستان که با سیکل قاعدگی در ارتباطاند، داشته است.
  • سویا بر پیشگیری از پوکی استخوان به ویژه در زنان بسیار موثر است. یکی از خواص سویا که آن را متمایز نموده است، وجود موادی است که خاصیت شبه استروژن در بدن داشته و شبیه هورمونهای جنسی زنانه در بدن عمل میکند. ایزوفلاوونوییدهایسویابر پایه استروژن‌های گیاهی هستند و در آنبه وفور یافت می‌شوند. از این رو در جلوگیری از پوکی ستخوان در دوران یائسگی موثر هستند.
  • مصرفسویابرای زنانمبتلابه تخمدان پلی‌کیستیک می‌تواند به بهبود متابولیسم آنان و سلامت قلب و عروق در این زنان کمک کند.
  • خواص سویا در طب چینی شامل خاصیت مدر، ضد سم و تب بر است. همچنین دانه های سویا دارای خاصیت بادشکن نیز میباشد و به سلامت دستگاه گوارش کمک میکند.
  • مصرف سویا با رشد تومورها مبارزه میکند.


ارزش غذایی سویا

لوبیای سویا از نظر ویتامین های گروه B بسیار غنی است و دارای مقداری ویتـامینهـای K, E, D, C و کمـی کـاروتن میباشد. سویا همچنین دارای کلروفیل و آنتی بیوتیکی بنام کاناوالین نیز هست. مقدار پروتئین سویا ۵/۱ برابر گوشت گاو میباشد و منبعی غنی از پروتئین است و از آن میتوان به عنوان جایگزین گوشت استفاده نمود.

جدول ارزش غذایی و خواص  سویا

 مواد و محتویات مقدار در ۱۰۰ گرم
 آب 10 گرم
 پروتئین 37 گرم
 چربی 17/7 گرم
 مواد نشاسته ای۲۹ گرم
 کلسیم۲۲۶ میلی گرم
 فسفر۵۵۰ میلی گرم
آهن۸/۴ میلی گرم
 ویتامین آ 80 واحد
 ویتامین ب۱ 1/1 میلی گرم
ویتامین ب۲ 0/3 میلی گرم
 ویتامین ب۳ 2/2 میلی گرم

مضرات سویا (موارد احتیاطی و منع مصرف)

  1. ســویا و تمام ترکیبات مشــتق شــده از آن حاوی ماده ای به نامفیتواستروژنهستند یعنی ترکیبات گیاهی که مانند هورمون جنســی استروژن در بدن عمل می نمایند. بنابراین توصیه میشــود افرادی که سرطان سینه و پروستات دارند و یا سابقه خانوادگی این نوع ســرطانها را دارند از سویا و مشتقات آن در برنامه غذایی خود زیاد اســتفاده نکنند، زیرا ریســک سرطان را به دلیل داشــتن ترکیبات شبه استروژنی خود افزایش می دهند.
  2. نتایج مطالعات جدید پژوهشگران نشــان داده، دریافت زیاد سویا و مشتقات آن در مردان باعث بزرگ شــدن سینهها، اختلال در نعوظ و میل جنسی، کاهش تعداد اسپرم و تغییرات روحی و روانی میشود، لذا زیادهروی در مصرف آن برای مردان مضر میباشد.

گروه سلامت ستاره


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : سلامت
ارسال دیدگاه

تبلیغات