×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

» سلامت » خواص شیر سویا و نقش آن در تندرستی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ - ۱۳:۵۵

 کد خبر: 397664
 6 بازدید

خواص شیر سویا و نقش آن در تندرستی

شیر سویا یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جایگزینی شیر گاو است، چرا که به همان اندازه پروتئین، کلسیم و ویتامین‌های آ و د دارد. همچنین شیر سویا فاقد لاکتوز است و برای کسانی که دچار نارسایی لاکتوز هستند و به شیر حساسیت دارند، بی‌خطر است. شیر سویا فاقد کلسترول بوده، چربی کم و پروتئین زیادی […]

شیر سویا یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جایگزینی شیر گاو است، چرا که به همان اندازه پروتئین، کلسیم و ویتامین‌های آ و د دارد. همچنین شیر سویا فاقد لاکتوز است و برای کسانی که دچار نارسایی لاکتوز هستند و به شیر حساسیت دارند، بی‌خطر است. شیر سویا فاقد کلسترول بوده، چربی کم و پروتئین زیادی دارد، در نتیجه برای قلب مفید است و از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کند. لازم به ذکر است اگر برای اولین بار است که شیر سویا مصرف می‌کنید، به علائم آلرژیک آن توجه کنید. برای آشنایی بیشتر با خواص شیر سویا و مضرات زیادهروی در مصرف آن تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.


شیر سویا چیست؟

شیر سویا از خیس کردن دانههای لوبیا شکل سویا در آب و خرد کردن و تحت فشار قرار دادن ســویاهای خیس خورده، به دست می آید. شیر تهیه شده از سویا مزه لوبیا میدهد و ممکن است خیلی از افراد مزه و طعم آن را دوست نداشته باشند، به همین دلیل در شیر سویاهای تهیه شده در کارخانه ها به آن مواد طعم دهندهای نظیر وانیل، کاکائو، نسکافه اضافه میشود. شیر سویا حاوی پروتئین بالایی بوده و قادر به تامین اسید آمینههای ضروری مورد نیاز بدن انسان است. کاهش کلسترول خون، کاهش علائم یائسگی، پیشگیری از پوکی استخوان، محافظت از بدن در برابر سرطانها و … از خواص شیر سویا برای سلامتی است.

فواید و خواص شیر سویا

برخی از مهمترین خواص شیر سویا و فواید مصرف آن برای تندرستی به شرح زیر میباشد:

  • شیر سویا سرشــار از آنتی اکسیدانهای مهم از جمله آنتی اکسیدانی به نام ایزوفالون است و یکی از مهمترین خواص شــیر ســویا وجود ایزوفالون در آن اســت. آنتی اکسیدانی که در شیر گاو وجود ندارد. این ماده، از بدن افراد در برابر بسیاری از سرطانها محافظت میکند.
  • مصرف شیر سویا در کاهش علائم یائسگی و پیشگیری از پوکی استخوان بسیار مؤثر است. در حقیقت کمبود هورمون ‌های جنسی در یائسگی باعث مختل شدن جذب کلسیم شده و به دنبال آن پوکی استخوان ظاهر می ‌شوند. شیر سویا حاوی ترکیبات ایزوفلاوینی است که این ترکیبات می‌ توانند به عنوان هورمون‌ های جنسی عمل کنند.
  • ویتامین ب۲ موجود در شیر سویا به تأمین انرژی مورد نیاز سلولها کمک نموده، ماده ژنتیکی سلول را از آسیب حفظ میکند.
  • سویا و وفراوردههای تهیه شده از آن، فیبر بسیار بالایی دارند که حجم مدفوع را بالا و کلسترول را پایین می ‌آورد. در نتیجه، مصرف‌ کنندگان آن دچار یبوست نمی ‌شوند و خطر بیماری‌ های ناشی از یبوست و سرطان روده در آنها کاهش می ‌یابد.
  • از دیگر فواید مصرف شیر سویا پیشــگیری از بیماریهای قلبی و عروقی است. در حقیقت شیر سویا به دلیل داشتن منشاء گیاهی فاقد کلسترول است و اسیدهای چرب موجود در این آن از نوع غیراشباع می باشد، لذا برای سلامت قلب بسیار مفید است.
  • تحقیقات نشان داده مصرف شیر سویا در زنان احتمال سقط جنین را در آنها کاهش میدهد.


ارزش غذایی شیر سویا

هر یک فنجان شــیر سویا ۷ گرم پروتئین دارد. این نوشــیدنی انرژی خوبی را برای افراد در تمامی سنین فراهم می کند. همچنین شیر تهیه شده از دانه های سویا حاوی کلسیم و آهن فراوان است و میتواند بخش مهمی از نیاز روزانه افراد به این مواد را تامین کند. ویتامین‌های موجود در این شیر گیاهی شامل انواع ویتامین های گروه ب نظیر ویتامین ب۲ و ب۱۲ است که نقش مهمی را در سلامت و تندرستی ایفا کرده است و به بدن در ساخت ماده ژنتیک سلولها، عملکرد طبیعی گلبولهای قرمز خون و ســلامت سلولهای عصبی کمک می نماید.

جدول ارزش غذایی و خواص شیر سویا

 مواد و محتویات  مقدار در ۱۰۰ گرم
 آب  92/5 گرم
 پروتئین  3/4 گرم
 چربی  1/5 گرم
 مواد نشاسته ای  2/2 گرم
 کلسیم  20 میلی گرم
 فسفر  48 میلی گرم
آهن  0/8 میلی گرم
 ویتامین آ  40 واحد
 ویتامین ب۱  0/8 میلی گرم
ویتامین ب۲  0/03 میلی گرم
 ویتامین ب۳  0/2 میلی گرم

مضرات شیر سویا (موارد احتیاطی و منع مصرف)

  1. ســویا و تمام ترکیبات مشــتق شــده از آن مثل شیر سویا حاوی ماده ای به نام فیتواستروژن هستند یعنی ترکیبات گیاهی که مانند هورمون جنســی استروژن در بدن عمل می نمایند. بنابراین توصیه میشــود افرادی که سرطان سینه و پروستات دارند و یا سابقه خانوادگی این نوع ســرطانها را دارند از سویا و مشتقات آن در برنامه غذایی خود زیاد اســتفاده نکنند، زیرا ریســک سرطان را به دلیل داشــتن ترکیبات شبه استروژنی خود افزایش می دهند.
  2. نتایج مطالعات جدید پژوهشگران نشــان داده، دریافت زیاد سویا و مشتقات آن در مردان باعث بزرگ شــدن سینهها، اختلال در نعوظ و میل جنسی، کاهش تعداد اسپرم و تغییرات روحی و روانی میشود، لذا زیادهروی در مصرف آن برای مردان مضر میباشد.

برگرفته از: روزنامه عصر مردم، سایت گیاهیاب


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : سلامت
ارسال دیدگاه