از قلع و قمع سنگ مزارهای تاریخی تا داستان پایتخت در کارخانه سیمان

به گزارش راگانیوز ، صبح روز جمعه حسن خلیل آبادی و احمد مسجدجامعی دو عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش، به همراه احمد صفوی شهردار منطقه ۲۰، ری‌گردی خود را از حسینیه “مسلم بن عقیل” که در ضلع جنوب حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) واقع شده است و بیش از ۴۰۰سال قدمت دارد، آغاز کردند و سپس برای زیارت به مرقد مطهر “حضرت حمزه بن موسی الکاظم” سر زدند.

البته بقعه‌های زیادی در ایران و کشورهای دیگر به حضرت حمزه بن موسی الکاظم منسوب است؛ اما شواهد موجود بیانگر آن است که مرقد وی در ری در جوار آستانه “حضرت عبدالعظیم” قرار دارد.

مراسم جاروکشی در صحن حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) سومین مقصد ری‌گردی خلیل آبادی و مسجدجامعی بود.

هرساله سوم شعبان ماه به مناسبت ولادت امام حسین (ع) خادمان طی یک مراسمی جاروکشی صحن حرم را انجام می دهند. برگزاری مراسم جاروکشی این گونه است که دربانان و خادمان با جاروهای دسته بلند در صحن رو به قبله و مضجع شریف حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) می‌ایستند و یکی از آنان به عنوان چاوش خوان، با همراهی زائران در مدح ائمه معصومین علیهم السلام اشعاری می‌خواند.

جاروکشی صحن‌ حرم‌ها در عهد صفوی خدمتی مستقل محسوب می‌شد و قدیمی ترین سندی که به شغل جاروکشی اشاره دارد حکم خدمت و پرداخت حقوق دو جاروکش آستان قدس رضوی در سال ۱۰۱۱ هجری قمری است.

زیارتی سرشار از سیاحت

به گزارش خبرنگار شهرنوشتف در ادامه اعضای شورای شهر تهران از “باغ توتی” که گورستانی است در ضلع غربی حرم شاه عبدالعظیم بازدید کردند.  این محوطه از یک سو به حرم و از سوی دیگر به بازار شاه عبدالعظیم (ع) راه دارد.

باغ توتی بسیاری از مشاهیر ملی و مذهبی تهران و ایران را در خود جای داده و در تاریخ خود ترور شاه قاجار را شاهد بوده است.

ستارخان، شیخ‌محمد خیابانی، عبدالله مستوفی، قاآنی شیرازی، قائم مقام فراهانی، آیت‌الله کاشانی، علامه محمد قزوینی، حسینعلی میرزا نصرت‌السلطنه، بدیع‌الزمان فروزانفر، طیب‌حاج رضایی و محمدعلی رزم آرا از جمله کسانی هستند که در این گورستان آرمیده‌اند.

باغ ملک رو به محو شدن می‌رود

“خانه ملک” شهر ری که مربوط به دوره قاجار است و در ری، خیابان شهید فدائی، کوچه باغ ملک واقع شده، در تاریخ یکم مهر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، چهارمین مقصد گردشگری خلیل آبادی و مسجدجامعی بود.

حسن خلیل آبادی، رئیس شورای اسلامی شهرستان ری، در حاشیه برنامه تهران گردی و بازدید از باغ تاریخی ملک شهرستان ری به خبرنگار شهرنوشت می گوید: “بی‌توجهی به این باغ تاریخی و عمارت دو طبقه‌اش سبب شده باغ ملک رو به نابودی برود.”

او با بیان اینکه این باغ درمالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفته است، عنوان می کند: “سازمان میراث فرهنگی باید در راستای حفظ و نگهداری این مجموعه بکوشد و شورای شهر تهران نیز در راستای محافظت از این باغ پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.”

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه باید متولی نگهداری از این باغ تاریخی مشخص شود، می گوید: “طی یک دهه اخیر افرادی در این باغ سکونت داشتند، اما به مرور زمان بخش‌هایی از این بنا به مراکز آموزشی و مسکونی تبدیل شده است، حال برای پیشگیری از تخریب و به منظور احیای دوباره آن، می‌توان زمینه بهره برداری و استفاده عمومی از این باغ به عنوان مجموعه تفریحی و گردشگری را با رعایت نکات میراثی مربوط به مجموعه‌های ملی، فراهم ساخت.”

قلعه گبری و سنگ مزارهایی که لابه‌لای علف‌ها دفن شدند

“قلعه گبری” پنجمین مکان تاریخی شهرستان ری بود که میزبان دو عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش شد. این قلعه در جنوب شرقی شهر ری در شهرک علائین و در محلی به همین نام واقع شده ‌است.

قدمت این بنا به دو هزار سال پیش می‌رسد و جزء اولین بناهای ساسانیان محسوب می‌شود. برج و باروهای این قلعه در طی قرن‌ها به دلیل فرسایش تخریب شده و امروز تنها دیوارهای طولانی و مرتفع از خشت و گل بر جا مانده‌ و سال هاست این قلعه در اختیار آستان عبدالعظیم قرار گرفته است.

در محوطه سه هزارمتر مربعی این مکان علاوه بر سوله‌هایی که ساخته و نصب شده است، سنگ مزارها و سرستون‌های تاریخی که از آستان حضرت عبدالعظیم به این منطقه منتقل شده نیز به چشم می‌خورد. قدمت برخی از این سنگ مزارها به بیش ۱۱۵ سال می‌رسد و اکنون از آن‌ها به عنوان ضایعات یاد می‌شود و در باغچه‌ای لابه‌لای علف‌ها مدفون شده‌اند.

نکته جالب توجه این است که “مردآویج زیاری” بنیانگذار سلسله آل زیار نیز در این مکان دفن شده‌ اما از آن جایی که قلعه گبری با تغییر کاربری که داده به انبار تبدیل شده است، نشانی از محل دفن مردآویج زیاری در دست نیست.

پایتخت به کارخانه سیمان ری آسیب نزد ولی…

حسن خلیل آبادی و احمد مسجدجامعی، به دنبال واکنش‌های رسانه‌ای نسبت به تخریب کارخانه سیمان ری که یکی از لوکیشن سریال “پایتخت۵” بود، در حاشیه ری‌گردی صبح روز جمعه به این مکان تاریخی سر زدند.

محمدرضا مارانی، مدیرعامل کارخانه سیمان شهرستان ری با تاکید بر اینکه در راستای فیلم برداری سریال پایتخت دراین کارخانه هیچ گونه آسیبی به محیط وارد نشده است، گفت: “بیش از ۲۳ سال است که از این محل محافظت شده است و هیچ زمان زحمات ۲۳ ساله خود را برای یک فیلم برداری از میان نمی‌بریم.”

او اضافه کرد: “تمام فعالیت‌ها و صحنه‌های جنگی که در این منطقه فیلم برداری شد با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا ساخته شده و هیچ گونه انفجاری در کارخانه سیمان ری رخ نداده است.”

خلیل آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در این بازدید با بیان اینکه این کارخانه به دلیل آلایندگی‌هایی که ایجاد می‌کرد از سال ۱۳۶۳ تاکنون تعطیل شده است، گفت: پس از آن مساله تغییر کاربری کارخانه به موزه مطرح شد و در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.

او ادامه داد: از این رو ضرورت دارد فعالیت‌هایی که در این مکان صورت می‌گیرد در راستای اهداف موزه پیش رود. حال ممکن است که جلوه های ویژه ای که در سریال پایتخت ایجاد شده توسط رایانه باشد اما حمل و نقل وسایل سنگین و ترددهایی که در این مکان تاریخی انجام شده نباید صورت می‌گرفت.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورا با اشاره به اینکه برخی از اراضی موجود کنار این کارخانه به حیاط خلوتی برای آسیب رساندن به محیط زیست تبدیل شده است، گفت: تولید بتن، ذوب فلزات و … به محیط زیست ضربه می‌زند. از این رو پیشنهاد می‌شود مدیرعامل کارخانه سیمان ری با شهرداری هماهنگی‌های لازم جهت تبدیل کردن این اراضی به بوستان را انجام دهد.

به گفته خلیل آبادی با تبدیل این اراضی به بوستان، می‌توان در این منطقه یک خط گردشگری مناسب ایجاد کرد.

موزه صنعت همزمان با روز جهانی موزه افتتاح می‌شود

احمد مسجدجامعی در جریان بازدید از این کارخانه عنوان کرد: با انجام کارهای مربوطه، موزه صنعت در محوطه کارخانه سیمان ری با برگزاری مراسمی در روز ۲۸ اردیبهشت به صورت رسمی افتتاح می‌شود.

او اضافه کرد: موزه صنعت در محل خط تولید ۱۰۰ تنی سیمان ری قرار دارد که در حال حاضر با استفاده از کاورهای مخصوص از دستگاه‌ها حفاظت می‌شود.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر تهران، کتیبه چشمه علی شهرستان ری نیز به کارخانه سیمان ری منتقل شده است و دراین مکان نگهداری می‌شود.

مسجدجامعی تاکید کرد: احیای چشمه علی شهرستان ری نیز که اخیر با بحران کم آبی مواجه شده است، در اسرع وقت در دستور کار قرار گیرد.

قبور آرامگاه امامزاده عبدالله آماده شماره‌گذاری شده‌اند

بازدید از وضعیت آرامگاه “امامزاده عبدالله” ری برنامه بعدی ری‌گردی دو عضو شورای اسلامی شهر تهران بود.

در این بازدید مشخص شد با توجه به شتابی که در تعمیر و مرمت این آرامستان وجود داشت، مراحل همسان‌سازی و ساماندهی یکی از حیاط‌های آرامگاه به پایان رسیده و مزارها آماده شماره‌گذاری شده‌اند، اما با این حال دیگر بخش‌های آرامستان امامزاده عبدالله با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که رفع آن‌ها باید در دستورکار قرار گیرد.

حسن خلیل آبادی و احمد مسجد جامعی در ادامه ری گردی، در آستانه روز جانباز به دیدار خانواده “ماشالله بویه”، جانباز مدافع حرم رفتند.

ذاکرنیوز

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن