نشست «آیین آواز ری» با حضور تنی چند از هنرمندان پیشکسوت و جوان کشور، در شهرری برگزار شد.

به گزارش راگانیوز به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری، در ابتدای این نشست «سید محمد موسوی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری گفت: سخن از موسیقی ایران زمین، سخن از صدای عشق است و یقیناً معارف موسیقی این سرزمین کهن و صداقت اهالی شریف آن، بر زیبایی‌ها و ظرفیت‌های کم نظیرش افزوده است.

وی افزود: اکنون به مدد و پرورش هنرمندان بزرگ موسیقی کشور که از شهرری برخاسته اند و در سایه بهره مندی از تجربه پیشکسوتان و استعداد جوانان، هنرمندان زیادی در شهرری فعالیت دارند و در جشنواره های داخلی و بین المللی خوش می درخشند.

وی یادآور شد: در شهرستان ری نیز به همت هنرمندان دلسوز، انجمن موسیقی شهرستان ری، مدیران آموزشگاه های موسیقی و سایر مراکز فرهنگی و هنری نیز برنامه های آموزشی وسیعی در دست اقدام و اجراهای موسیقی و برنامه های پژوهشی متعددی برگزار شده است که امیدوارم این برنامه ها نیز در تمامی بخش های تابعه شهرستان پهناور ری اجرا شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری با اشاره به حضور هنرمندان موسیقی در فعالیت های خیریه گفت: هنرمندان موسیقی در حادثه زلزله کرمانشاه، کمک های نقدی و غیر نقدی زیادی جمع آوری کردند و همچنین اجراهای متعددی برای بیماران بیمارستان ها برگزار می کنند.

در ادامه مرتضی غزنوی مدرس آواز و خوانندهنیز به ارائه مبحث فنی تخصصی با عنوان «تحریر و چهچهه در آواز ایرانی» پرداخت و گفت: فراموش نکنیم عنصر مهمی که باعث قوام کار هر هنرجو و رسیدن او به جایگاه خوانندگی و اجرای آواز می‌شود همانا عنصر نظم و انضباط در آواز است.

وی افزود: بی‌شک آشنایی با مقوله نظم و انضباط در آواز باعث می‌شود هنرجو در طول زمان و بر اثر تمرین، مطالعه و ممارست به ریتم قابل قبول در اجرای آواز دست پیدا کند.

این مدرس آواز با تاکید بر این نکته که تقویت قوه خیال در شنونده یاید توسط خواننده ایجاد شود، افزود: توجه به متن شعر و انتقال احساسات شعری باید به درستی توسط خواننده انتقال یابد.

در بخش دیگری از این برنامه، آوازخوانی توسط مرتضی منفرد همراه با تار حمیدرضا منفرد، ساز و آواز حسین نوریانی و ادیب تیرانداز، آواز حسام صحرایی به همراه تار پوریا خاکپور و نی احسان لیوانی و تمبک مسعود عرب، آوازخوانی حمیدرضا منفرد با نی علی عرب خوانساری، آواز بداهه توسط استاد محمد ابراهیم ذوالقدر و علی شیرازی با سه‌تار حسن علی‌نژاد جزو برنامه‌های این نشست بود.

«آیین آواز ری» به کوشش موسسه افق هنر پارسان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری و شهرداری منطقه ۲۰برگزار شد.