موزه صنعت سیمان در محل کارخانه سیمان ری سابق ( دانشگاه آزاد واحد جنوب تهران فعلی) تا پایان امسال به روی مردم گشوده می شود.

 به گزارش  راگانیوز ، محمد رضا مارانی، مدیر تصفیه کارخانه سابق سیمان ری، با اعلام این خبر افزود: پیش از این موزه صنعت ری از سوی شهرداری بسته شده بود که چند روز پیش در بازدید دکتر نجفی شهردار تهران از موزه کارخانه سیمان ری در محل دانشگاه آزاد واحد جنوب واقع در میدان صفائیه شهرری اقدام به بازگشایی آن کردند و احتمالا تا چند روز آینده تابلوی موزه صنعت سیمان کشور در این محل نصب و به محض انجام تشریفات در این موزه برای بازدید عموم باز خواهد شد.
مارانی، با اشاره به اینکه تجهیزات و وسایل قدیمی این کارخانه جزو سرمایه ملی و متعلق به همه مردم کشور است، اظهار داشت: کارخانه سیمان ری به عنوان نخستین خط تولید سیمان کشور کار خود را در شهرستان ری آغاز کرد و تلاش کرده ایم ادوات خط تولید این کارخانه را ترمیم و در معرض تماشای عموم قرار دهیم.
مدیر تصفیه کارخانه سیمان ری افزود: قرار بود این موزه در روز جهانی صنعت افتتاح شود که مصادف شد با انتخابات ریاست جمهوری و این فرصت را از دست دادیم، اما کارهای قانونی موزه صنعت سیمان در شهرری انجام شده و به ثبت رسیده است که تا پایان سال ادوات و قطعاتی که حائز اهمیت بوده رونمایی خواهد شد.
مارانی همچنین در خصوص  کتیبه حکاکی شده تصویر قاجاری باقی مانده از کوه بی بی شهربانو در زمان فعال بودن کارخانه چه سرنوشتی پیدا کرده و اکنون در کجا نگهداری می شود و چرا به عنوان آثار تاریخی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تحویل داده نمی شود، گفت: این کتیبه متعلق به کارخانه سیمان ری بوده و در اختیار موزه صنعت سیمان است که در محل موزه کارخانه نگهداری می شود.
وی افزود: مسئولان سازمان میراث فرهنگی هم این آثار را قبلا از ما مطالبه کرده بودند اما چون ما موزه دار میراث فرهنگی صنعت سیمان هستیم و این موزه به ثبت رسیده است، خودمان از آن نگهداری می کنیم همانگونه که تا کنون این کار را انجام داده ایم. این محل به عنوان موزه صنعت کشور مصوب شده است و موافقت اصولی سازمان میراث فرهنگی را نیز دریافت کرده ایم و بقایای این کتیبه قاجاری هم در این موزه به نمایش در خواهد آمد.
خبرگزاري صداوسيما