کاهش بیش از ۲۰۰۰ ورودی پرونده در دادگستری قرچک طی سال گذشته/ پرونده متهمین اصلی پروژه باب الحوائج در مرحله اجرای احکام است

به گزارش راگانیوز ؛ نشست خبری رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قرچک امروز در مکان این دادگستری با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

رئیس دادگستری شهرستان قرچک ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و سالروز شهادت شهید بهشتی و شهدای هفت تیر نقش اصحاب رسانه را در خبررسانی بسیار موثر دانست و گفت: امروز امپراطوری رسانه غرب تلاش می کنند مردم ما را به انقلاب مایوس کنند.

رئیس دادگستری شهرستان قرچک در نشست خبری با اشاره به کاهش بیش از ۲۰۰۰ پرونده ی ورودی در دادگستری قرچک از خرداد ۹۶ تا خرداد ۹۷ گفت: از مهمترین جرائم اتفاق افتاده در این شهرستان ضرب و جرح با ۳هزار و ۸۳۷ فقره در یکسال منتهی به خرداد ماه است که برخی با کیفر خواست به دادگاه و برخی نیز منع تعقیب خورده و بسته شده است.

رئیس دادگستری شهرستان قرچک ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و سالروز شهادت شهید بهشتی و شهدای هفت تیر نقش اصحاب رسانه را در خبررسانی بسیار موثر دانست و گفت: امروز نظام سلطه جهانی و امپراطوری رسانه غرب که تحت نفوذ رسانه های صهیونیستی هستند تلاش می کنند مردم ما را به انقلاب مایوس کنند.

وی ادامه داد: القا ناامیدی و یاس به انقلاب هدف نظام سلطه وامپراطوری خبری غرب است و آن چیزی که همه ما باید مراقب باشیم این است که خواسته و نخواسته در دام فریب رسانه‌های معاند اسلامی قرار نگیریم و این در حالی است که بیش از 260 شبکه در دنیا راه اندازی شده است تا به انقلاب اسلامی ضربه بزند.

رئیس دادگستری شهرستان قرچک اظهار کرد: رژیم هایی مثل رژیم عربستان سعودی می خواهند با دروغ پراکنی علیه نظامی اسلامی فرهنگ ما را زیر سوال ببرند که تذکر من به خودم و به شما اصحاب رسانه این است که در دام این امپراطوری رسانه های غرب قرار نگیرید و شما به عنوان رسانه که وظیفه ابلاغ خبر را به مردم بر عهده دارد اولا امانتدار باشید وا خبار صحیح را به دست مردم برسانید چرا که گاهی خبر کذب آبروی مردم را می برد واعاده آن آبرو دیگر امکان ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضاییان با اشاره به اینکه گاهی اصحاب رسانه به دستگاه قضایی انتقاد می کنند که چرا تعامل خوبی با آنها ندارند با اشاره به این موضوع گفت: دلیل اصلی این است که دستگاه قضایی در هر کشوری متفاوت است و مهمترین وظیفه آن دادرسی عادلانه به ادعاها و مشکلات مردم است و اگر دستگاه قضا بخواهد وارد فضای رسانه‌ای بشود و به دعواهای رسانه ای پاسخ بدهد درفضای مسموم خبری قرار می گیرد.

رئیس دادگستری شهرستان قرچک متذکر شد: به عنوان مسئولین ستادی تلاش می کنیم تا همکاران قضایی در فضای امن وآرام به بهترین نحو دادرسی عادلانه‌ای داشته باشند و اگر فشار رسانه ها طوری باشد که به شخص قاضی وارد شود قاضی از عدالت و بی طرفی خارج می شود و با آرامش نمی تواند حکم عادلانه صادر کند.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضاییان با اشاره به اینکه نقش رسانه‌ها برای اطلاع رسانی دقیق به مردم حائز اهمیت است، بیان کرد: اخبار قضایی باید قبل از انتشار مورد تأیید قرار بگیرد تا فضای امن جامعه مخدوش نشود چرا که امنیت روانی از اهمیت زیادی در جامعه امروز برخوردار است و ما نباید کاری کنیم که مردم را مأیوس کنیم و مردم ناامید به آینده فعال نخواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضاییان به کاهش بیش از ۲۰۰۰ پرونده ی ورودی در دادگستری قرچک از خرداد ۹۶ تا خرداد ۹۷ اشاره کرد و گفت: سال 95 – 96 ورودی پرونده به دادسرا 28 هزار و 858 فقره بود که در سال 96- 97 این میزان به 26 هزار و 749 پرونده رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین 8 هزار و 300 فقره پرونده شورای حل اختلاف نیز به این آمار اضافه می کنیم که نشان دهنده کاهش ورودی پرونده‌ها بوده است و 35 هزار پرونده در عرض یک سال مختومه شده است.

حجت الاسلام و المسملین مرتضاییان افزود:  از مهمترین جرائم اتفاق افتاده در این شهرستان ضرب و جرح با ۳هزار و ۸۳۷ فقره در یکسال منتهی به خرداد ماه است که برخی با کیفر خواست به دادگاه و برخی نیز منع تعقیب خورده و بسته شده است.

وی در ادامه با اشاره به دومین جرائم اتفاق افتاده در شهرستان قرچک آن را سرقت عنوان کرد و در بیان آمار آن گفت: در این باره  و 3 هزار و 545 فقره پرونده وجود داشت که شامل سرقت از منزل ، خودرو، داخل خودرو وکیف قاپی است. همچنین تصادفات جرحی با 2 هزار و 124 فقره و جرایم علیه اموال مثل کلاهبرداری با 1100 فقره در مقام های بعدی درسال گذشته بوده است.

وی با تاکید بر اینکه قوه قضاییه پناهگاه مردم است ، بیان کرد: اگر وضعیت اقتصادی  نامطلوب باشد شکایت‌های بیشتری به ما می رسد و ما مشاهده می کنیم چک‌های برگشتی که افراد توان پرداخت آن را ندارند و با نامطلوب بودن شرایط اشتغال باعث افزایش پرونده ها می شوند که امید است با تلاش دولتمردان وضعیت امروز بهتر از گذشته شود و ما به عنوان دستگاه قضا آمادگی خود را اعلام می کنیم تا در فضای کسب و کار واقتصاد مقاومتی و حمایت ازکالای ایرانی به سرمایه گذاران کمک کنیم.

در ادامه این نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین سینکایی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قرچک ضمن تبریک هفته قوه قضاییه بیان کرد: ما درشهرستانی هستیم که از حیث وضعیت اداری روز به روز درحال پیشرفت است و البته تراکم جمعیتی بالایی که ضرورت دارد در این زمینه فعالیت خود را بیشتر کنیم تا به عدالت و رفع آسیبهای اجتماعی نزدیک شویم و این موارد را به عنوان مدعی العموم تا آنجایی که بتوانیم پیگیری می کنیم.

حجت الاسلام و المسملین سینکایی گفت: در پرونده‌های سرقت در سه ماه نخست سال 97 نسبت به مدت مشابه با کاهش پرونده رو به رو بودیم و در پرونده‌های ضرب و جرح در این مدت زمانی با 24 درصد کاهش و در پرونده‌های تهدید به شرفی و مالی با 6 درصد کاهش در این مدت مواجه بودیم.

دادستان عمومی وانقلاب شهرستان قرچک با اشاره به اینکه برخی از افراد سودجو با تصادفات ساختگی سعی می کردند که مبالغی را از دستگاه های مربوطه اخذ کنند، تاکید کرد: ما به مسئولان ذی ربط این موضوع را علام کردیم وکارگروهی تشکیل شد که تصادفات در سه ماه نخست سال 97 ، 320 فقره و در سه ماه نخست سال 96، 384 فقره بوده که علی رغم اینکه تصادفات افزایش پیدا کرده اما این آمار 6 درصد کاهش را نشان می دهد که بیان کننده این موضوع است که از تصادفات ساختگی جلوگیری شده است.

وی با اشاره به پیشگیری از وقوع جرم گفت: در این باره  جلسات متعددی برگزار و هر جا که تظلم خواهی بود ورود کردیم و در نیمه دوم سال 96 بنا به تقاضای برخی از مردم سکنه شهرهای باقر شهر و گلشهر جلسات متعددی برگزار کردیم و مشکلات موجود مثل فاضلاب و … را پیگیری کردیم که برا ساس اخبار رسیده  این موضوع از طریق استانداری پیگیری می شود.

حجت الاسلام و المسلمین سینکایی بیان کرد: در برخی از موارد در مشکلات نشست چند ساختمان ورود کردیم و شهردار وقت قبلی را مکلف به پیگیری در این باره کردیم.

دادستان عمومی وانقلاب شهرستان قرچک دررابطه با مشکلات شورای روستای محمد آباد تصریح کرد: بعد از انتخابات به دلیل برخی از سلیقه‌ها مشکلاتی بوجود آمد که ورود کردیم و اینک شورا به قوت خود به فعالیت ادامه می دهد.

وی در ادامه با اشاره به افتتاح کمربندی جنوبی قرچک اظهار کرد: در سال 96  جلسات متعدد با مالکین داشتیم که شاید قبل از این درحق آنان اجحاف شده بود آنها به شهرداری معرفی شدند  قیمت ملک را دریافت کردند و کمربندی جنوبی افتتاح شد و اینک بسیاری ازمشکلات شهرستان را برطرف کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین سینکایی به ساماندهی فاضلاب روستای محمدآباد اشاره کرد و آن را از اقدامات دیگر مدعی العموم در این شهرستان برشمرد و همچنین از افتتاح پزشکی قانونی دراین شهرستان خبر داد وگفت: به دلیل نبود پزشکی قانونی در این شهرستان مردم متحمل سختی‌ها و پرداخت هزینه های زیادی می شدند که تلاش کردیم پزشکی قانونی در این شهرستان مستقر شود و تاکنون این موضوع مصوب شده است و شهرداری اتاقی را برای استقرار پزشک در اختیار ما قرار داده که تلاش می‌کنیم این موضوع رابرای تکمیل آن در آینده پیگیری کنیم.

دادستان عمومی وانقلاب شهرستان قرچک در رابطه با ملاقات‌های مردمی گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته ماهیانه 1500 نفر ارباب رجوع را پاسخ داده ایم و همچنین درباره انجمن حمایت از زندانیان با مدیریت جدید آن را فعال‌تر کردیم و در ماه مبارک رمضان 51 میلیون و 900 هزار تومان وجوه نقد برای حمایت از خانواده‌های زندانیان جمع آوری شد.

در ادامه این نشست خبری رئیس دادگستری و دادستان عمومی وانقلاب قرچک به سوالات خبرنگاران در موضوعات مختلف پاسخ دادند که رئیس دادگستری قرچک در پاسخ به این پرسش که تعداد پرونده‌های مسن چه میزان است، گفت: طبق آمار در شهرستان قرچک 450 پرونده مسن داریم که در سال گذشته قریب به 50 درصد کاهش داشته است.

دادستان عمومی و انقلاب قرچک نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه های آینده برای آسیب شناسی را توضیح بدهید؟ بیان کرد: در این باره کارگروهی تشکیل دادیم متشکل از 8 دادیار که این دادیارها طبق قانون تحت نظر دادستان فعالیت می کنند و درغیاب دادستان جانشین او هستند که در امورات اساسی و مهم دادستان اقدامات لازم را انجام می‌دهد و مسائل جزئی به دادیاران سپرده می شود و در این خصوص ما از دادیاران جوان استفاده کردیم و امورات مغفول مانده در شهرستان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین سینکایی درپاسخ به پرسش دیگری درباره پیشرفت فیزیکی ساختمان دادسرا و شورای حل اختلاف گفت: ساختمان دادسرا از طریق شهرداری دراختیار ما قرار گرفته بود که درحال حاضر ساختمان جدید در حال احداث است وبحث اسکلت آن تمام شده و پیگیر هستیم تا اوایل سال 98 ساختمان جدید دادسرا راه اندازی شود و ساختمان شورای حل اختلاف نیز واگذار و تکمیل می شود.

رئیس دادگستری شهرستان قرچک، حجت الاسلام والمسلمین مرتضاییان در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص پروژه باب الحوائج و نتیجه آن گفت: این پروژه پرونده‌های متعددی اعم از حقوقی و کیفری دارد. در خصوص پرونده های کیفری پرونده اصلی آن منتهی به صدور رأی شده است و قرار محکومیت و دو سال حبس برای سه نفر اعضای اصلی که سازندگان بودند صادر شده و درمرحله تجدید نظر تأیید و در مرحله اجرای حکم در نزد دادستان است.

وی در ادامه توضیحات پرونده باب الجوائج گفت: در این پرونده مجرمین دستگیر شدند که پرونده برای اعاده دادرسی به تهران منتقل شده و هنوز نتیجه را به ما اعلام نکرده اند که در بحث حقوقی پرونده های متعددی علیه متهم اصلی مطرح است که الان این شخص در زندان به سر می برد و اگر در پرونده کیفری خود تبرئه شود پرونده‌های حقوقی سرجای خودهستند که بیشتر این پرونده‌ها مالی است.

میزان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن