یادگار امام راحل: تاریخ انقلاب میان هزاران نقل راست و دروغ گم است

به گزارش راگانیوز ؛ یادگار امام راحل درهمایش روش شناسی تاریخ نگاری انقلاب اسلامی، راه نجات تاریخ انقلاب از تکثر غیر مبارک را بحث در روش شناسی آن دانست و اظهار کرد: یقین بدانید با شیوه ای که ما پیش می رویم تاریخ انقلاب در میان صدها هزار نقل راست و دروغ گم است.
وی با اشاره به اینکه ما با حجم بسیار بالایی از تاریخ شفاهی مواجه هستیم، یادآور شد: این هم فقط مربوط به دوستداران انقلاب نیست و حجم بسیار بالایی از آن مربوط به مخالفان است که شاید فرصت بیشتری هم داشته اند.
سیدحسن خمینی ادامه داد: تاریخ شفاهی آکسفورد و تاریخ شفاهی هاروارد خیلی معروف است که مجموعه هایی را منتشر کرده اند و متصدیان برخی از آنها مخالفان قسم خورده انقلاب بوده اند.
یادگار امام تصریح کرد: اصول لفظ بسیار مبهمی است و هیچ تعصبی روی آن ندارم و می توانیم اسم دیگری برای آن پیدا کنیم که کمتر کژتابی داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه یکی از بحث ها، اجتهاد در اندیشه امام است، گفت: به نظر من بسیار مهم است که خاطره امام را چه کسی نقل کرده است، کسی که نقل کرده زمان تلقی حدیث، ارتباط با امام داشته است.
سیدحسن خمینی ادامه داد: مهم تر از زمان تلقی، زمان نقل است که رابطه فرد با آن شخصیت( در اینجا موضوع بحث امام است) چه بوده است؟ فردی سال 56 یا 60 جزو نزدیکان امام بوده اما بعدا به عللی مطرود شده و سال 79 خاطره ای را نقل می کند. کسی که این خاطره را سال 79 نقل می کند، آیا حبّ و بغض شخصی در نقلش هست؟
سیدحسن خمینی تأکید کرد: زمان تلقی و زمان انتقال مسأله بسیار مهمی است که متأسفانه در تاریخ نقل شیعه گم شده است.
وی ادامه داد: ما نمی دانیم این اصحاب امام قصه ای که نقل کرده در زمان رفاقتش بوده و یا زمانی بوده که امام به عللی او را بیرونش کرده است.
سید حسن خمینی، اجتهاد در اندیشه امام را علم رجال انقلاب دانست و اظهار داشت: برای اینکه تاریخ انقلاب را از تکثر غیر مبارک نجات دهیم، باید در مورد روش شناسی آن را بحث کنیم.
یادگار امام خمینی(ره) گفت: قاعده و روشی بگذاریم که اگر 50 سال دیگر کسانی آمدند، بتوانند در میان راست و دروغ ها و زاویه های دید مختلفی که وجود دارد، حقیقت را پیدا کنند.
یادگار امام با تأکید بر اهمیت تاریخ تصریح کرد: یقین بدانید با شیوه ای که ما پیش می رویم تاریخ انقلاب در میان صدها هزار نقلِ راست و دروغ گم است.
وی افزود: گرفتاری ما این است که هرکس رسیده سخنی گفته و نمی توانیم جلوی آن را بگیریم؛ مگر می شود جلوی سخن گفتن را گرفت؟ آن هم با این فضایی که همه تریبون دارند.
یادگار امام در مورد علت شکل گرفتن این همایش نیز گفت: واقعیت این است که ما متخصص تاریخ نیستیم. اگر اساتید همت نکنند و نقاط درد را نشناسند و برای اصول تاریخ و قاعده مند شدن پیدا کردن راست و دروغ از هم تلاش نکنند با مشکل مواجه می شویم.
وی افزود: این همایش آغاز راهی است که هم حرکت در آن سخت است، هم واجب وهم تمام ناشدنی است.

ایرنا

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن