در جلسه بررسی مشکلات آب کشاورزی بخش فشافویه فرماندار شهرستان ری گفت: با تامین اعتبار در بخش آب کشاورزی ۴۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان احیا می شود.

 

به گزارش راگا نیوز به نقل از  خبرنگار جام ری: در جلسه بررسی مشکلات آب شرب و کشاورزی بخش فشافویه شهرستان ری که با حضور ‘امیر حسین باقرنژاد’ فرماندار ری، ‘حسین طلا’ نماینده مجلس شورای اسلامی ، ‘خسرو ارتقایی’ مدیرعامل آب منطقه ای تهران ، حجت الاسلام ‘رحیم علی بخش نهاوندی’ امام جمعه حسن آباد و ‘کریم رئوف’ بخشدار در محل بخشداری فشافویه شهرستان ری برگزار شد، دکتر باقر نژاد با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از دغدغه های اصلی ما کمبود آب به خصوص در بخش کشاورزی است اظهار داشت : راه حل مناسب برای حل این مشکل آن است که وزارت نیرو سهم خوبی را برای شهرستان ری تخصیص دهد و اگر برای آن مصوبات لازم وجود دارد، باید اجرایی شود.

دکتر باقرنژاد خاطر نشان کرد: سهم حقابه شهرستان ری از تصفیه خانه بزرگ تهران جنوب که در شهرری است هنوز به کشاورزان منطقه اختصاص نیافته است.

وی یادآور شد: در حال حاضر تلاش می کنیم برای آبیاری زمین های کشاورزی به کشاورزان آب سالم برسانیم .

وی ادامه داد: وزارت نیرو باید حقابه شهرستان ری از تصفیه خانه تهران را در سال جاری به این منطقه بدهد و تخصیص آب از سد ماملو و سدهای شمال غربی تهران نیز باید برای شهرستان ری منظور شود.

فرماندار ری با اشاره به ارایه طرح جدید توسط رییس جمهور در سال گذشته با عنوان توسعه بخش کشاورزی یادآور شد: این ستاد در شهرستان ری آغاز به کار کرده و در صورت اجرای طرح های آن در توسعه بخش کشاورزی و اشتغالزایی نقش بسزایی خواهد داشت.

وی ادامه داد: برای این طرح تسهیلات بسیار خوبی با نرخ هفت درصد اختصاص یافته که هر شهرستان بنا به طرح هایی که ارایه می دهد می تواند از آن در بخش های مختلف کشاورزی استفاده کند.

دکتر باقرنژاد بیان داشت: در شهرستان ری زمین و کشاورز فعال وجود دارد اما آب مورد نیاز نیست و باید به سمتی برویم تا مشکل اساسی کشاورزان منطقه،یعنی تامین آب مورد نیاز را برای همیشه حل کنیم.

وی با بیان اینکه رساندن آب به شهرستان ری تنها خدمت به مردم این منطقه نیست بلکه یک خدمت ملی است، گفت: اگر آب مورد نیاز کشاورزان شهرستان ری تامین شود،۴۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی مستعد که به دلیل بی آبی از چرخه کشف خارج شده ، احیا و این شهرستان قادر به تامین گندم مورد نیاز کل استان تهران خواهد بود.

همچنین لازم به ذکر است در این جلسه که جمعی از مسوولان محلی حضور داشتند مصوبات خوب و موثری برای حل مشکلات آب کشاورزی و شرب شهرستان ری به خصوص بخش فشافویه در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به تصویب رسید.

در این جلسه اعلام شد، بخش خصوص آمادگی احداث مخزن و تصفیه خانه آب در جنوب تهران و سرمایه گذاری در این زمینه را دارد و چنانچه امور آب تهران طرح های قابل اجرا در ری را طی یک هفته به فرمانداری اعلام کند، اقدامات بعدی قابل پیگیری و انجام است.

همچنین امور آب استان تهران مکلف شد در مدت یک هفته طرح های قابل اجرا در خصوص تامین و تصفیه آب برای مصارف بخش کشاورزی شهرستان را به فرمانداری ری برای دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی، اعلام کند.

همچنین امور آب تهران آمادگی واگذاری طرح های عملیاتی را به بخش غیر دولتی اعلام کرد که در سه بخش مردمی، فاینانس و صندوق توسعه ملی امکان تامین اعتبارات را خواهند داشت.

همچنین مصوب شد، فرمانداری ری نیز با افراد حقوقی و حقیقی برای تامین اعتبارات طرحهای آب و ایجاد تصفیه خانه وارد مذاکره شود و بر همین اساس امور آب تهران نیز باید این امکان را ایجاد کند تا طرح های مربوطه به فرمانداری تفویض و هماهنگی برای اجرای آنها با نظارت فرمانداری از طریق بخش غیر دولتی انجام شود.

بررسی کارشناسی و مکان یابی برای بندهای آبی که لازم است در شهرستان ایجاد شود تا کار عملیاتی آنان آغاز شود، یکی دیگر از مصوبات این جلسه بود.

در این جلسه مصوب شد تا کلیه بندهای آبی غیر مجاز در شهرستان ری شناسایی و همچنین تامین آب شهرک سنگبری و تعریف طرح های زود بازده برای رفع مشکل آب بخش کشاورزی بخش فشافویه انجام شود.