تقلید صرف از قاری محبوب اشتباه نوجوانان/ شناخت سختی‌های راه پیشکسوتان

گروه جلسات و محافل: جلسه قرآن رضا صباغی، قاری و مدرس قرآن در حسینیه حجتیه شهرری، ویژه گرامیداشت، محسن حججی، شهید مدافع حرم با حضور و تلاوت اساتید قرآنی، ابوالقاسم کرباسی و رمضان خلیلی برگزار شد.

به گزارش راگانیوز به نقل از ایکنا جلسه قرآن رضا صباغی، قاری و مدرس قرآن کریم، امروز ۲۱ مردادماه، از ساعت ۱۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ در حسینیه حجتیه واقع در شهرری، خیابان فدائیان اسلام، نرسیده به میدان حضرت عبدالعظیم(ع)، ابتدای خیابان شهید شیخ اکبری با مشارکت دارالقرآن تسنیم برگزار شد.

این محفل قرآنی، ویژه گرامیداشت، محسن حججی، شهید مدافع حرم با حضور و تلاوت اساتید قرآنی، ابوالقاسم کرباسی و رمضان خلیلی برگزار شد. همچنین در این جلسه قرآن، اعضای جلسه به ارائه تلاوت‌های تقلیدی پرداختند و رضا صباغی نکات صوت و لحنی آنها را متذکر شد.

رضا صباغی در خلال تلاوت‌ها با یادی از شهید محسن حججی، شهید مدافع حرم گفت: ما باید قدردان نعمت امنیت باشیم، اگر مدافعان حرم نبودند، امروز ما در جلسه و پای رحل قرآن نبودیم.

این قاری آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) با اشاره به راحت طلب شدن قاریان امروزی گفت: متاسفانه برخی از قاریان نوجوان و جوان ما امروز بجای تقلید منطقی و فراگیری فنون تلاوت اعم از مقدمات و اصول و فنون علمی لازم، صرفاً چند فراز از قاریان مطرح همچون حامد شاکرنژاد و محمود شحات و… گوش می‌دهند و از آنها تقلید می‌کنند و ادعای تلاوت قرآن دارند که این صحیح نیست. مثل این است که بنده یک جلسه به درس تفسیر آیت الله العظمی جوادی آملی بروم و مفسر قرآن کریم شوم. اساتید ما وظیفه دارند بدون هیچ واهمه روشنگری نمایند نه اینکه بنا به دلایلی اینگونه تقلید صداها را تقویت کنند. همچنین از دیگر نکاتی که صباغی متذکر شد، اهمیت تقلید و پشت کار در پیشرفت تلاوت قرآن کریم بود که در این باره گفت: با تمارین سخت، برنامه‌ریزی منظم و طی کردن مقدمات می‌توانید به موفقیت در تلاوت قرآن برسید.

صباغی ادامه داد: این قاریان جوان که مقدمات تلاوت را هنوز فرانگرفته‌اند، رفته رفته، علاوه بر تقلید از صوت و لحن این قاریان، حرکات و افعال آنها را نیز تقلید می‌کنند که این بعضاً ایجاد فضای منفی علیه این عزیزان و سرمایه‌های ملی ما می‌شود و در نهایت چون این نوع یادگیری علمی و ریشه‌ای نیست، شاهد این خواهیم بود که قاریان ما با این استعداد فراوان دچار سردر گمی و تداخل در فراگیری علوم مختلف قرائت می‌شوند و از فضای تلاوت دور می‌شوند. در پایان عرض می‌کنم اگر عاشق فلان قاری هستید و می‌خواهید مانند او باشید. بسم الله؛ ببینید چه مراحلی را طی کرده است؟ چه مشقت‌ها و سختی‌هایی را تحمل کرده!؟ چگونه شاگردی کرده و… اخلاق و آداب قرآنی او را تقلید کنید. آن وقت می‌توانیم بگوییم شما عاشق فلان قاری هستید.

همین‌گونه است که می‌گوییم امام زمان(عج) یار و عاشق واقعی می‌خواهد که ساخته شده باشد و این ساختن و سوختن ضمن توفیق‌، برنامه‌ریزی، ممارست و توکل می‌خواهد.

گزارش تصویری

گزارش تصویری تدرس قرآن در حسینیه حجتیه شهرری

خبرنگار راگانیوز

پایگاه خبری راگانیوز در 17 مرداد سال 1390 همزمان با روز خبرنگار با توجه به کمبود فضای اطلاع رسانی مناسب اختصاصی شهرستان ری بر بستر اینترنت به عنوان اولین پایگاه خبری این شهرستان راه اندازی شد و تاکنون بدون وابستگی به جریان های موجود در کشور سعی نموده است رسالت اطلاع رسانی خوش را حفظ سازد و در این راه بزرگترین سرمایه ما تا به امروزشما مخاطب ارجمند هستید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن