شاخص آلودگی هوا در تهران به ۱۷۲ رسید. این زنگ خطری بود که سالهای زیادی است که در ایام پاییز بارها و بارها به صدا در می آید و هربار نیز با این پدیده به صورت بیماری که پزشکان از وی قطع امید نموده اند و فقط به بستگان می گویند برای سلامتی وی دعا کنید این بار مسئولین بعد از اینکه تدابیرشان به جایی نرسید از مردم خواستند تا در جهت رفع آلودگی هوا دعا کنند تا شاید نسیمی هوای تهران را تلطیف نماید.

از کلانشهر تهران که بگذریم درجنوبی ترین نقطه پایتخت به «ری» جایی که رهبر معظم انقلاب آن را قبله تهران تشبیه نموده است میرسیم. شهرری به گفته مسئولین مورد ظلم وجفای بسیاری واقع شده و خواسته و ناخواسته همواره مورد کم لطفی قرار گرفته است.

شهرری، شهری با تمدن هفت هزارساله، با تاریخی کهن و آثار تاریخی بی نظیری که میتواند به عنوان مرکز گردشگری در دنیا معرفی شود. شهری که در گذشته های دور به عنوان تفرجگاه بسیاری بخاطر طبیعت بکر و دیدنی آن مورد توجه قرار گرفته بود.شهری با قنات ها و باغات سرسبز و دشت طلایی که گندم مردم تهران از آنان تامین می شد.

این موارد و صدها مورد دیگر حاکی از آن است که «ری»  درگذشته جایگاه ویژه ای در بین شهرها داشته تا جایی که به آن «عروس بلاد» نیز می گفتند.

– چه به روز و احوال «ری» آمد؟!

متاسفانه «ری» که روزگاری در جایگاه ویژه ای قرار داشت امروز به حیاط خلوتی بیش تبدیل نشده است وتمامی مشکلات و معضلات کلانشهرتهران به سوی ری روانه گشتند، تاجایی که دیگر اثری از آن همه طراوت وزیبایی در چهره شهر باقی نمانده است.

وجود بافت های فرسوده در کوچه و محلات شهرچهره نازیبای در جلوه شهر ایجاد نموده تا جایی که در اطراف حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) بافتهای فرسوده اطراف حرم یک شهر ویرانه را برای زوار که از اقصاع نقاط کشور و حتی کشورهای همسایه برای زیارت می آیند، تداعی می نماید.

فاجعه ای عظیم تر نیز چندین سالی است که گلوی ری را می فشارد و حتی گاه گاهی نیز این فشار تا مرز خفگی نیز پیش میرود. پدیده ای به نام آلودگی هوا یا وارونگی که متاسفانه در چند روز اخیر نیز شاهد آن بودیم و طبق آمار ری جزو آلوده ترین نقاط پایتخت اعلام شد و در همین خصوص نیز مصاحبه های بسیاری از سوی مسئولین ذیربط انجام گردید.

– ولی سوالی که در اینجا مطرح میباشد این است، آیا با اعلام اینکه ری جزو آلوده ترین نقاط تهران می باشد موضوع حل می شود؟

– آیا مسئولین شهر نباید فکری به حال مراکزی که تاثیر فراوانی در آلوده نمودن هوای شهر می گذارند، بکنند؟

رضا فغانی- سردبیر دوهفته نامه آوای ری

 

 

فیلم

آلودگی شدید در شهرری ساعت ۱۴