آیین بزرگداشت و غبارروبی مزار استاد «غلامرضا اصفهانی» در شهرری برگزار می شود

خلاصه مطلب

  • همزمان با هفته خوشنویسی، آیین بزرگداشت و غبارروبی مزار استاد «غلامرضا اصفهانی» از خوشنویسان نامدار ایرانی، ۲۱ مهر ماه در آرامگاه وی واقع در چشمه علی شهرری برگزار می شود.

به گزارش راگانیوز  به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری،«محمود فرجی» رئیس انجمن خوشنویسان شهرری در این باره اظهار داشت: میرزا غلامرضا اصفهانی، حق بزرگی به گردن خوشنویسان ایران به ویژه هنرمندان شهرری دارد و برگزاری آیین تجلیل و معرفی مفاخر خوشنویسی برخاسته از ری و یا مدفون در شهرری همچون مرحوم عماد الکتاب، میرحسن و میرحسین میرخانی از برنامه های انجمن خوشنویسان شهرری است.

وی افزود: در این مراسم بزرگان خوشنویسی ایران و شهرری حضور و سخنرانی خواهند داشت و مقبره استاد علامرضا اصفهانی نیز با حضور هنرمندان و علاقه مندان خوشنویسی، غبار روبی و عطر افشانی می شود.

وی افزود: آیین بزرگداشت و غبارروبی مزار استاد «غلامرضا اصفهانی» روز شنبه ۲۱ مهر ساعت ۱۶ در چشمه علی شهرری برگزار می شود و ورود برای تمامی علاقه مندان آزاد است.

لازم به ذکر است، میرزا غلاورضا اصفهانی در سال ۱۲۴۶ در تهران چشم به جهان گشود. وی از استادان خوشنویسی ایرانی دوره قاجار و یکی از برجسته‌ترین خوش‌نویسان خط نستعلیق و شکسته ‌نستعلیق بود.

میرزا غلام‌رضا شاید تنها خوشنویسی است که هر دو خط نستعلیق و شکسته‌نستعلیق را به مهارت و استادی تمام می‌نوشته و در هر دو نیز صاحب سبک ویژهٔ خود است. شیوهٔ میرزا در خط از محکم‌ترین و قوی‌ترین شیوه‌های خوشنویسی است و کتیبه‌ها، قطعات و سیاه‌مشق های وی نیز در صدر آثار خطوط شکسته و نستعلیق محسوب می‌شوند.

میرزا غلامرضا اصفهانی در ترکیب‌بندی حروف و کلمات استاد بود و در زمان حیات، نامی‌ترین استاد مسلم خوشنویسی به شمار می رفت. از بهترین نمونه‌های کتیبه‌نویسی میرزا غلامرضا، کتیبه‌های مدرسه عالی شهید مطهری (مدرسه و مسجد سپهسالار) است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن