علیجانی :اقتصاد غیر شفاف یکی از چالش های وزارت اقتصاد است

علیجانی موافق وزیر پیشنهادی اقتصاد:وزیر اقتصاد باید توان هماهنگی تیم اقتصادی دولت را داشته باشد

نکات برگزیده مطلب

  • نماینده مردم تهران در مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: وزیر اقتصاد باید توان هماهنگی تیم اقتصادی دولت را داشته باشد؛ اگرچه شأن وزارت اقتصاد صرفا هماهنگ کننده چند دستگاه نیست.

به گزارش راگانیوز، محسن علیجانی در جلسه علنی بعد از ظهر امروز (شنبه) مجلس و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد در موافقت با وی گفت: وزیر اقتصاد باید توان هماهنگی تیم اقتصادی دولت را داشته باشد؛ اگرچه شأن وزارت اقتصاد صرفا هماهنگ کننده چند دستگاه نیست.

وی اقتصاد غیر شفاف، گسترش مخارج دولت در کنار تحریم‌های ظالمانه را از چالش‌های وزارت اقتصاد عنوان و خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی باید برای این چالش‌ها چاره‌اندیشی کند و مراقب باشد اقشار آسیب‌پذیر مشکل معیشت و مسکن پیدا نکنند و فشار اقتصادی به واحدهای تولیدی وارد نشود.

علیجانی اضافه کرد: ما نیازمند مدیری پاکدست، متخصص و کارآمد هستیم تا بحران‌های اقتصادی را مدیریت کند. آقای فرهاد دژپسند با کارنامه و تجربه مناسب برای اداره کشور و فردی پاکدست، متخصص، خلاق و خوشفکر است که از چالش‌های پیش روی وزارت اقتصاد مطلع است و برای آن برنامه دارد.

این عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه دژپسند تامین مالی فراگیر، ترغیب سرمایه‌گذاری، انضباط مالی، اقتصاد هوشمند و توسعه زیرساخت‌های مرتبط را در دستور کار دارد یادآور شد: روان سازی صادرات غیر نفتی، واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه کالاهای واسطه‌ای از برنامه‌های ایشان است. علاوه بر این طبق بررسی‌ها، برنامه‌های ایشان ۵۰ درصد با اسناد بالادستی منطبق است، ۳۴ درصد همسو است و موردی مبنی بر مغایرت برنامه‌های ایشان با اسناد بالادستی وجود ندارد.

علیجانی در ادامه اثربخشی نظام مالیاتی، تقویت شورای رقابت در بخش مدیریت دارایی و بدهی، بهبود نظارت برای ارتقای قابلیت سرمایه‌گذاری، اصلاح نظام بانکی در راستای منع بانک‌ها از بنگاه‌داری و ارتقای عملکرد نظام گمرکی و ساماندهی بانک‌ها و بیمه‌ها را از دیگر برنامه‌های دژپسند در وزارت اقتصاد عنوان کرد.

وی افزود: ارتقای سلامت اداری، مبارزه با فساد، مشارکت در اصلاح نظام بانکی، مشارکت فعال در ساماندهی نظام پولی و بانکی از مواردی است که آقای دژپسند می‌خواهد در وزارت اقتصاد اجرایی کند چرا که وزارت اقتصاد،‌ وزارت عدالت اقتصادی است. همچنین ما نسبت به سایر کشورها به لحاظ منابع ظرفیت بالایی داریم اما اقتصاد ما از کاستی‌هایی ساختاری رنج می‌برد و فشارهای ناشی از تحریم این نارسایی‌ها را تشدید کرده است.

این نماینده مجلس در پایان بیان کرد: تاکید بر عدالت اجتماعی، اصلاح الگوی مصرف و رونق تولید ملی مواردی است که در اقدامات و سیاست‌های اجرایی آقای دژپسند به چشم می‌خورد و امیدواریم ایشان با حضور در وزارت اقتصاد و حل مشکلات معیشتی مردم، ملت را سرافراز کند.

لینک کوتاه مطلب: https://raganews.ir/1CpDL
برچسب ها

مدیر مسئول

پایگاه خبری راگانیوز در 17 مرداد سال 1390 همزمان با روز خبرنگار با توجه به کمبود فضای اطلاع رسانی مناسب اختصاصی شهرستان ری بر بستر اینترنت به عنوان اولین پایگاه خبری این شهرستان راه اندازی شد و تاکنون بدون وابستگی به جریان های موجود در کشور سعی نموده است رسالت اطلاع رسانی خوش را حفظ سازد و در این راه بزرگترین سرمایه ما تا به امروزشما مخاطب ارجمند هستید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن