به گزارش راگانیوز ؛ درحالی که بررسی قیمت در بازار مسکن در ۱۱ ماهه گذشته حکایت از افزایش ۶۸٫۸ درصدی قیمت واحدهای مسکونی نسبت به مشابه سال گذشته دارد، اما نگاهی به قیمت واحدهای تجاری و اداری پایتخت طی ماه‌های گذشته، رشد قیمت چندانی را نشان نمی‌دهد و براساس تازه‌ترین آمار منتشر شده قیمت املاک تجاری، از فروردین ماه تاکنون بین صفر تا ٣٠ درصد رشد کرده است. کارشناسان اقتصادی دلیل ناهماهنگی قیمت واحدهای تجاری با واحدهای مسکونی را بالابودن عرضه این دسته از واحدهای ساختمانی نسبت به تقاضای موثر در بازار می‌دانند، عاملی که می‌تواند مانعی برای جهش قیمت واحدهای تجاری در تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز و… باشد.
نکته دیگری که درباره املاک تجاری، صدق می‌کند، این است که این املاک در دوران رکود و رونق املاک مسکونی قابلیت رشد بیش از تورم عمومی را ندارند و برهمین اساس خرید املاک تجاری با هدف سرمایه‌گذاری پیشنهاد نمی‌شود.در همین حال، بررسی‌های میدانی روزنامه «تعادل»، از قیمت و متراژ واحدهای تجاری در ۵ منطقه مختلف پایتخت (شمال، غرب، مرکز، شرق و جنوب) نشان می‌دهد که واحدهای تجاری شمال پایتخت از نظر متراژ و قیمت نسبت به سایر مناطق بالاتر هستند و واحدهای تجاری در جنوب تهران هم پایین‌ترین متراژ و قیمت را دارند.
    شمال
برای خرید یک واحد تجاری در شمال پایتخت باید هزینه بالایی را پرداخت کنید، چون قیمت هر مترمربع ملک تجاری در این مناطق بالای ۷۰ میلیون تومان است و متراژ این واحدهای تجاری هم بیش از ۱۰۰ متر است.قیمت کل یک واحد تجاری ۱۷۶ متری نوساز در خیابان ظفر تهران، ۱۲ میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان است و بر همین اساس قیمت هر مترمربع واحد تجاری در این منطقه ۷۰ میلیون تومان است.
برای خرید یک واحد تجاری نوساز ۱۳۰ متری در خیابان پاسداران تهران، باید متری ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کنید چون قیمت کل این واحد تجاری ۲۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است.اگر قصد خرید یک واحد تجاری۱۹۱ متری نوساز را در محمودیه دارید، باید برای هر مترمربع واحد تجاری ۱۳۰ میلیون تومان و برای خرید کل این واحد تجاری ۲۴ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان پرداخت کنید.درصورتی که می‌خواهید یک واحد تجاری ۱۰۰ متری نوساز ۳۰ سال ساخت را در میدان مادر خریداری کنید، باید برای هر متر از این واحد ۱۰۰ میلیون تومان بپردازید که برهمین اساس قیمت کل این واحد تجاری، ۱۰ میلیارد تومان می‌شود.
  غرب
قیمت واحد تجاری در مناطق غربی نسبت به مناطق شمالی ارزان‌تر است و قیمت هر مترمربع واحد تجاری در اغلب واحدهای تجاری کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است.خرید یک واحد تجاری ۲۰۰ متری در خیابان آیت‌الله کاشانی که ۳۰ سال از ساخت آن می‌گذرد، متری ۵۰ میلیون تومان است که با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که قیمت کل این واحد، ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.
در صورتی که قصد خرید یک واحد تجاری ۱۵۸ متری نوساز در سعادت آباد را دارید باید برای هر مترمربع از این واحد تجاری، ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کنید چون قیمت کل این واحد تجار، ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است.اگر قصد خرید یک واحد تجاری ۱۶۴ متری با عمر بنای ۸ سال را در مرزداران دارید باید ۱۰ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان در چنته داشته باشید، چون قیمت هر مترمربع از این واحد تجاری، ۶۵ میلیون تومان است.قیمت کل یک واحد تجاری ۱۳۷ متری نوساز در منطقه آپادانای پایتخت ۱۰ میلیارد و ۱۲۵ میلیون تومان می‌شود که قیمت هر مترمربع از این واحد تجاری، ۷۵ میلیون تومان است.
    مرکز
قیمت واحد تجاری در مرکز تهران نزدیک به غرب تهران است اگرچه سن بنا و خیابان هم در تعیین قیمت موثر است. به عنوان نمونه قیمت کل یک واحد تجاری، ۱۳۵ متری نوساز در خیابان طالقانی تهران ۹ میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان است و قیمت هر مترمربع واحد تجاری دراین منطقه حدود ۷۰ میلیون تومان است.برای خرید یک واحد تجاری ۲۵۰ متری در خیابان کریم‌خان تهران که ۳۰ سال از ساخت آن می‌گذرد باید برای هر مترمربع از این واحد تجاری، ۱۴ میلیون تومان بپردازید که برهمین اساس قیمت کل این واحد تجاری، ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان می‌شود.درصورتی که قصد خرید یک واحد تجاری ۲۳۷ متری نوساز در خیابان مفتح را دارید، باید برای هر مترمربع واحد تجاری ۷۰ میلیون تومان و برای کل این واحد، ‌۲۴ میلیارد و ۹۹۰ میلیون تومان بپردازید.
برای خرید یک واحد تجاری ۱۷۸ متری با عمر بنای ۳۰ سال در خیابان بهشتی، باید ۱۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هزینه کنید، زیرا قیمت هر مترمربع واحد تجاری دراین منطقه ۱۰۰ میلیون تومان است.
    شرق
خرید واحد تجاری در شرق تهران آسان‌تر از شمال، مرکز و غرب است؛ اگرچه در این مناطق هم واحدهای تجاری گران قیمت یافت می‌شود.در صورتی که خواهان خرید یک واحد تجاری ۱۲۸ متری نوساز در مجیدیه را دارید، باید برای هر مترمربع واحد تجاری، ۶۰ میلیون تومان هزینه کنید که برهمین اساس قیمت کل این واحد ۷ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان می‌شود.
قیمت کل یک واحد تجاری ۲۳۰ متری در خیابان دلاوران که ۳۰ سال از ساخت آن می‌گذرد، ۲۰ میلیارد تومان است و قیمت هر مترمربع از این واحد تجاری، ۵۰ میلیون تومان است.برای خرید یک واحد تجاری ۱۰۵ متری نوساز در نارمک تهران باید ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان پرداخت کنید، چون قیمت هر مترمربع از این واحد تجاری، ۶۰ میلیون تومان است.اگر خواهان خرید یک واحد تجاری ۲۰۰ متری نوساز در خیابان شمس آباد را دارید، باید برای هر متر مربع از این واحد تجاری ۲۶ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان و برای خرید کل این واحد ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بپردازید.
    جنوب
ارزان‌ترین و کوچک‌ترین واحدهای تجاری پایتخت را می‌توانید در جنوب تهران پیدا کنید، اگر قصد خرید یک واحد تجاری ۱۴ متری با سن بنای ۲۲ سال در شهرری را دارید، باید برای هر مترمربع از این واحد تجاری ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بپردازید و برای خرید کل این واحد تجاری باید ۱۶۱ میلیون تومان هزینه کنید.برای خرید یک واحد تجاری ۳۵ متری در نازی‌آباد که قیمت هر مترمربع آن ۲۲ میلیون تومان است، باید ۷۸۱ میلیون تومان هزینه کنید.
درصورتی که بخواهید یک واحد تجاری ۴۵ مترمربعی در خانی‌آباد را دارید باید برای هر مترمربع واحد تجاری ۲۲ میلیون تومان پرداخت کنید قیمت کل این واحد تجاری، ۹۹۰ میلیون تومان می‌شود.
قیمت کل یک واحد تجاری ۱۶ مترمربع در منطقه خزانه ۴۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود چون قیمت هر مترمربع واحد تجاری در این منطقه ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.