به گزارش راگانیوز ، محمدحسن زدا در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی سازمان تامین اجتماعی در مناطق سیل‌زده در استان‌های مختلف اظهار کرد: این اقدامات در دو بخش امدادی و درمانی بوده است به طوریکه سازمان تامین اجتماعی در همان روزهای نخست در مناطق سیل زده اقدام به انجام برنامه‌هایی برای حمایت از سیل‌زدگان کرد.

وی تصریح کرد: ارائه خدمات درمانی و ارسال داروهای مورد نیاز سیل‌زدگان و در ادامه حمایت‌های امدادی بخشی از برنامه‌هایی بود که به سیل‌زدگان ارائه شد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: با توجه به وقوع سیل در برخی از استان‌های کشور؛ سازمان تامین اجتماعی تمهیداتی را برای این افراد در نظر گرفت که از آن جمله می‌توان به تمدید فرصت جدید برای افرادی که کمیسیون پزشکی داشتند و در سیل گرفتار شدند اشاره کرد که این نوبت‌ها مجددا تمدید شد. ضمن اینکه با تفاهمنامه‌ای که با وزارت کار به امضا رسید مقرری بیمه بیکاری برای سیل‌زدگان در نظر گرفته شد.

زدا گفت: فرآیند ثبت نام و بروکراسی اداری در بحث بیمه بیکاری در مناطق سیل‌زده نیز در زمان کمی و در یک روز انجام گرفت. ضمن اینکه به پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی افرادی هم که جزء بیمه شدگان تامین اجتماعی نبودند همانند طرح پلاسکو و معدن یورت زمستان از چند ماه بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی کماکان شرایط را در مناطق سیل‌زده رصد خواهد کرد و این فرآیند تا رسیدن به نقطه مطلوب و شرایط عادی مردم این مناطق ادامه پیدا خواهد کرد. ضمن اینکه در سیل اخیر منازل ۳۰ نفر از پرسنل تامین اجتماعی در مناطق سیل زده تخریب شد که در نهایت نوسازی این منازل در دستور کار سازمان تامین اجتماعی قرار گرفت و مطمئنا ما به این افراد توجه خواهیم کرد و مشکلات آنها را مرتفع می‌کنیم و سعی می‌کنیم این افراد به زندگی عادی برگردند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در ادامه به افزایش حقوق بازنشستگان و زمان پرداخت افزایش حقوق در سال جاری اشاره کرد و گفت: ما در این بخش با دو گروه از بازنشستگان روبرو هستیم که در یک بخش حقوق حداقل‌بگیر هستند که بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، حقوق آنها را شورای عالی کار تعیین می‌کند و سازمان هیچ نقشی در آن ندارد و در بخش دیگر مستمری‌بگیران تامین اجتماعی هستند که از این سازمان حقوق دریافت می‌کنند.

زدا گفت: در سال‌های گذشته، افزایش حقوق بازنشستگان به ماه‌های تیر، مرداد و حتی شهریور کشیده می‌شد ولی امسال با توجه به برگزاری جلسات سازمان تامین اجتماعی با کانون بازنشستگان کشوری و پیشنهادات ارائه شده و همچنین ۵ سناریو سازمان تامین اجتماعی در نهایت یک پیشنهاد و آن هم پیشنهاد کانون عالی بازنشستگان برای پرداخت حقوق در نظر گرفته شد.

وی افزود: در نهایت پیشنهاد کانون بازنشستگان مورد توجه و همچنین مصوبه هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی قرار گرفت و طی هفته آینده این مصوبه در هیئت وزیران مطرح و تلاش خواهد شد افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه امسال کلید بخورد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در ارتباط با میزان افزایش حقوق بازنشستگان خاطر نشان کرد: حقوق حداقلی‌بگیران ۳۶٫۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد که با توجه به حقوقی که در سال گذشته یکی میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود امسال دریافتی آنها به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

زدا همچنین در ارتباط با مابه‌التفاوت حقوق و مستمری فروردین ماه نیز گفت: چون پرداخت افزایش حقوق مستمری بار مالی زیادی برای سازمان دارد تلاش می‌کنیم که این مابه‌التفاوت در اردیبهشت ماه پرداخت شود و در غیر این صورت در ماه‌های بعدی این پرداخت انجام خواهد گرفت.

وی افزود: بر اساس تصویب مصوبه هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی هر ماه ۱۴۰۰ میلیارد تومان با توجه به افزایش مستمری و حقوق بازنشستگان به هزینه‌های سازمان اضافه خواهد شد و در سال این رقم به ۱۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در ادامه با اشاره مجدد به خدمات در نظر گرفته شده به سیل‌زدگان در استان‌های مختلف، گفت: در این حوزه افرادی که در پرداختی‌های خود به عنوان حق بیمه دچار وقفه شده بودند و باید جریمه می‌دادند بخشیده شدند ضمن اینکه بانک رفاه کارگران نیز تسهیلاتی با رقم‌های ۵ میلیونی و همچنین ۱۵ میلیون تومانی برای سیل‌زدگان در نظر گرفته است.

زدا تصریح کرد: در سیل اخیر در استان‌های مختلف علاوه بر سازمان تامین اجتماعی، شرکت شستا نیز ادوات مورد نیاز خدمت‌رسانی در مناطق سیل‌زده را تامین کرد. ضمن اینکه در زمان‌های مختلف دارو و تجهیزات مورد نیاز پزشکی به استان‌های سیل‌زده ارسال شد.

وی در ادامه نشست خبری پاسخگوی سوالات مطرح شده از سوی خبرنگاران بود و در ارتباط با طلاق صوری برخی از خانواده‌ها و دریافت حق بیمه گفت: در این ارتباط قانونی نداریم اما سازمان تامین اجتماعی تلاش کرده است با ابلاغ بخشنامه‌هایی در این حوزه برخوردهای لازم را انجام بدهد و در صورتی که اطلاعات لازم در این حوزه در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرد این سازمان با افراد خاطی برخورد خواهد کرد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره مقرری‌بگیران بیمه بیکاری نیز گفت: در حال حاضر حدود ۲۷۰ هزار نفر مقرری بیمه بیکاری از سازمان تامین اجتماعی دریافت می‌کنند که ماهیانه هزینه این بخش ۳۵۰ میلیارد تومان است که علیرغم اینکه این رقم، رقم قابل توجهی برای سازمان محسوب می‌شود اما سازمان با افتخار آن را پرداخت می‌کند.

وی در ادامه نشست خبری درباره آخرین وضعیت بدهی‌های دولت و نحوه پرداخت آن اشاره کرد و گفت: در بند و تبصره ماده ۵ بودجه ۹۸، این موضوع اشاره شده است که دولت در سال جاری ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های سازمان تامین اجتماعی را پرداخت کند که البته به نحوه و فرآیند پرداخت این بدهی‌ها نیز اشاره شده است و با توجه به اینکه دولت نمی‌تواند آن را به صورت نقد پرداخت کند در این تبصره آمده است که این بدهی‌ها به صورت تهاتر یا به صورت ارزش مالکانه و همچنین برنامه‌های خوراکی پالایشگاه‌ها پرداخت شود.

زدا افزود: البته سازمان تامین اجتماعی نیز پیشنهادات خود را در این باره آماده کرده که امروز طی نشستی که با دولت خواهیم داشت به این موضوع پرداخته خواهد شد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در ارتباط با شرایط این سازمان گفت: در حال حاضر ۲۰ صندوق بازنشستگی در کشور فعال هستند و هر کدام شرایط خاصی را دارند اما خوشبختانه سازمان تامین اجتماعی وضعیت خوبی را نسبت به سایر صندوق‌ها با توجه به سوابق کاری خود دارد و با بنیه مالی که در این مجموعه وجود دارد خدمات مناسبی ارائه می‌شود.

وی گفت: ضریب پشتیبانی سازمان تامین اجتماعی حدود ۵٫۵ است که البته این شرایط خوب نیست اما در عین حال بحرانی هم نیست و امیدواریم با توجه به اصلاح ساختاری سازمان تامین اجتماعی که مورد توجه نمایندگان مجلس است این ضریب پشتیبانی افزایش یابد.

زدا به بیمه شدگان تامین اجتماعی نیز این اطمینان را داد که شرایط در سازمان تامین اجتماعی بحرانی و نگران‌کننده نیست.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی افزود: چنانچه اصلاحات ساختاری در سازمان تامین اجتماعی با مصوبه مجلس انجام شود نیز مشکلاتی برای افرادی که از قبل با این سازمان وارد کار شده‌اند وجود نخواهد داشت چرا که اگر قانون جدیدی به تصویب برسد شامل افرادی خواهند بود که از این پس با سازمان تامین اجتماعی همکاری خواهند داشت.

وی همچنین در ارتباط با وضعیت پرداخت بدهی‌های سازمان تامین اجتماعی به داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیز گفت: در این زمینه انجمن داروسازان فروردین امسال طی نامه‌ای از سازمان تامین اجتماعی در ارتباط با پرداخت مطالبات تشکر کرد و در واقع ما توانستیم مطالبات داروخانه‌ها را به صفر برسانیم و هم اینک بدهی‌هایی را به آزمایشگاه‌ها و پزشکان داریم که ضمن عذرخواهی از آنها تلاش می‌شود که بدهی‌های این افراد نیز به سرعت پرداخت شود.

زدا تصریح کرد: در سال جاری در بحث جذب نیروی انسانی نیز سازمان تامین اجتماعی در بخش بیمه‌ای استخدامی نخواهد داشت و امکان دارد با توجه به شرایط در بخش درمان و در حوزه پرستاری استخدام‌هایی صورت گیرد که البته در این زمینه نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در ارتباط با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت:‌ برای این موضوع مدل‌های مختلفی ارائه شد و برای نخستین بار با کانون بازنشستگان کشوری جلساتی برگزار شد و برای اجرای این طرح در سال اول ۱۲ هزار میلیارد تومان نیاز است و در صورت تامین این مبلغ، سازمان تامین اجتماعی ظرف ۴۸ ساعت احکام و پرداخت‌ها را انجام خواهد داد.

وی همچنین با رد واگذاری پالایشگاه لاوان به بانک‌ها گفت: ما به هیچ عنوان حق واگذاری املاک و بیت‌المال را نداریم چرا که این املاک بیت‌المال و حق مردم است و تنها این موارد برای وثیقه به بانک‌ها داده می‌شود.

زدا در ارتباط با زمان پرداخت مستمری گفت: سود پرداخت‌ها از بیستم هر ماه خواهد بود ضمن اینکه وصولی بیمه تامین اجتماعی نیز از شرکت‌ها و سازمان‌ها در روزهای ۲۹ و ۳۰ هر ماه انجام می‌شود.

تسنیم