به گزارش راگانیوز ؛ محمد عباسی اظهار داشت: هم اکنون ۲۵۵ هکتار از مزارع کلزای شهرستان ری به مرحله برداشت در خرداد ماه رسیده است.
وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی هر کیلو گرم کلزا در سال گذشته ۳ هزار و ۸۶۰ تومان بود، عنوان کرد: پیش بینی می شود بر اساس افزایش قیمت نهاده های تولید در سال زارعی جاری قیمت خرید این محصول نیز افزایش یابد.
عباسی ادامه داد: متوسط برداشت دانه روغنی کلزا در هر هکتار بین سه تا چهار تن است که این مقدار با ارائه خدمات فنی و آموزشی کارشناسان کشاورزی در مراحل کاشت، داشت و برداشت می توان تا ۶ تن نیز افزایش داد.
وی ارقام کشت شده کلزا در مزارع شهرستان ری را تراپر، آگامکس وهایولا عنوان کرد و افزود: کشت پاییزه کلزا به دلیل اینکه ریشه آن تا عمق ۷۰ سانتی متری زمین فرو می رود باعث افزایش ۲۰ درصدی محصولات در کشت اول می شود.
عباسی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در جهت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر خودکفایی در بحث تولید دانه روغنی کلزا با تامین و تخصیص یارانه و بیمه کردن این محصول و همچنین خرید تضمینی، تمام شرایط را برای کشت این دانه روغنی فراهم کرده است.
وی در پایان اضافه کرد: کشت متناوب گندم، ذرت و کلزا به‌ صورت دوره‌ای در مزارع کشاورزی یکی از راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی برای بهره وری بهتر از آب و خاک است.

ایرنا