به گزارش راگانیوز ؛ حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران ، با بیان اینکه فضای معاملات مسکن در ۴۷ روز ابتدای سال ۹۸ به سمت رکود تورمی بوده است، گفت: در یک ماه و نیم گذشته فضای بازار مسکن تغییر محسوسی نداشته است و ما شاهد کاهش میزان معاملات مسکن نسبت به سال ۹۷ بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه طی یک ماه گذشته قیمت‌ها روند افزایشی نداشته است، گفت: بازار مسکن هم اکنون کشش افزایش قیمت ندارد و هر افزایش قیمتی را از سوی مالکان نمی‌پذیرد.

عقبایی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود در بازار خرید و فروش مسکن تا پایان شهریور ماه قیمت‌ها تغییر نکند، بیان کرد: در صورتی که قیمت حامل‌های انرژی و قیمت ارز و سکه دچار نوسان و یا رشد نامتعارف شود قیمت‌ها در بازار مسکن به صورت جهشی افزایش خواهد یافت.

رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران تأکید کرد: در صورتی که بازار اقتصادی کشور همچنان روند آرامی داشته باشد قیمت‌ها تغییری نخواهد کرد، اما در صورت افزایش قیمت، رکود عمیق‌تری وارد بازار مسکن خواهد شد.

وی گفت: با توجه به افزایش قیمتی که در اسفند سال گذشته ایجاد شد بازار مسکن وارد دوران رکود تورمی شده و این وضعیت تا اطلاع ثانوی همچنان بر بازار مسکن حاکم خواهد بود.

عقبایی با اشاره به اینکه میزان مهاجرت به حومه  و حاشیه شهر‌ها افزایش یافته است، اظهار کرد: با توجه به اینکه رشد قیمت مسکن در شهر‌های بزرگ نسبت به شهر‌های کوچک و حومه شهر‌ها چشمگیر بوده بنابراین قدرت خرید مردم در این حوزه کاهش یافته است و همین امر باعث شده که مردم به حاشیه و یا نقاط جنوبی تهران که رشد قیمت‌ها کمتر بوده  مهاجرت کنند.

رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران افزود: نبود توازن قیمتی در شهر‌های مختلف کشور باعث شده است که طی چند ماه گذشته میزان خرید و فروش مسکن در نقاط غربی و  نقاط مرکزی کشور کمتر و  در شهر‌های جدید و حومه شهر‌ها  بیشتر شود.

وی تأکید کرد: پیش بینی می شود بازار مسکن تا نیمه اول سال ۹۸ بازار آرامی باشد.

باشگاه خبرنگاران